Głos Bolesławca 1995
Wybrane artykuły dotyczące historii Bolesławca i okolic, zamieszczone w "Głosie Bolesławca" w roku 1995.
Bunzlau znaczy po prostu Bolesławiec
Nawiązując do notatki p. Mireckiego w ostatnim październikowym '95 numerze "Głosu", pt. "Bunzlau znaczy Bolesław" pragnę, na podstawie dość szerokiej znajomości materiału historycznego związanego z naszym miastem, zauważyć, iż istnieje dość znanych, autentycznych dokumentów, by, jeśli chodzi o historię nazwy Bolesławca, nie zachodziła potrzeba sięgania do źródeł wtórnych.
Bunzlau znaczy Bolesław
W numerze 5(23) 1994 roku zamieściłem artykuł pt. "BOLESŁAWIEC CZY BOLESŁAW", w którym cytowałem treść hasła o naszym grodzie ze "Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i innych Krajów Słowiańskich" wydanego w 1880 r. w Warszawie. W tym słowniku (tom I) nasze miasto jest pod hasłem BOLESŁAW.
Początki Parafii rzymsko-katolickiej pw. Ciała i Krwi Chrystusa w Bolesławcu
Biskup Legnicki Tadeusz Rybak dnia 27 czerwca 1994 roku na mocy kanonu 523 Kodeksu Prawa Kanonicznego ustanowił ks. mgra Andrzeja Gidzińskiego administratorem nowo erygowanej parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Bolesławcu Śl w dekanacie Bolesławiec Śl. – Zachód. Biskup udzielił ks. Gidzińskiemu potrzebnych uprawnień i prawo do błogosławieństwa małżeństw. Biskup zobowiązał ks. Andrzeja do podjęcia trudu budowy nowej świątyni, plebanii i innych budynków niezbędnych do właściwego funkcjonowania nowo utworzonej parafii. Ks. proboszcz od samego początku spotkał się z życzliwością i ofiarnością członków parafii. Umożliwiało mu to podjęcie owocnej działalności. Rozpoczął niedzielne posługiwanie duszpasterskie w ten sposób, że w tymczasowej kaplicy przy ul. Orzeszkowej odprawiał msze święte w niedziele o godz. 7.30, 10.00 i 18.00, a w Łące o godz. 9.00.
Z dziejów miasta. Rusznikarze z Bolesławca
Bolesławiec należy do tych miast, które szeroko wsławiły się wyrobami mieszkających w nich rzemieślników. Wielu, także mieszkańców Bolesławca, kojarzy to miasto z wyrobami ceramicznymi. Nie ma co się dziwić. Kamionka bolesławiecka stanowi przedmiot pożądania wielu muzeów i kolekcjonerów. Sława mistrzów rzemiosła ceramicznego zaćmiła działalność innych miejscowych rzemieślników. Bolesławiec był na tyle dużym miastem, że w sposób oczywisty musiały w nim kwitnąć inne rzemiosła. Czy wielu z Czytelników wie, że w Bolesławcu wyrabiano broń palną?
Z dziejów miasta. Drukarstwo w Bolesławcu
Początki nowoczesnego drukarstwa w Bolesławcu datuje się od połowy XVIII w. W roku 1760 w budynku Domu Sierot drukarz z Jawora H. K. Muller zakłada drukarnię. Drukarnia pracowała dla potrzeb miasta wydając druki. Jego miejsce zajął Christian Wilhelm Reimers, który przeniósł się z Jeleniej Góry i tutaj przepracował 32 lata aż do roku 1799. Jego warsztat był wyposażony w dwie prasy drukarskie i z jego drukarni wychodziły oprócz druków również książki.
Z dziejów miasta. Bunzlau znaczy też Bolesław
Odpowiadając p. Czyżewskiemu na notatkę w sprawie nazwy miasta w związku z moim krótkim artykułem opublikowanym w październikowym "Głosie", chciałbym podziękować Panu za rzeczową reakcję. Jednocześnie stwierdzam, że nie zapoznał się Pan z moim wcześniejszym artykułem "Bolesławiec czy Bolesław" zamieszczonym w majowym "Głosie" z 1994 r.
Z dziejów miasta
Kościół rzymsko – katolicki w Bolesławcu w latach 1945 -1995 Parafie powstałe w latach dziewięćdziesiątych naszego stulecia.
W rozwoju miasta Bolesławca po drugiej wojnie światowej niepoślednie miejsce posiadały zawsze zagadnienia związane z religijnością jego mieszkańców.
Z dziejów miasta. Recenzja książki
Włodzimierz Kowalski: Hej tam na granicy – od Sejn na Podole ...
Chciałoby się powiedzieć: cudze chwalicie, swego nie znacie. Znam Włodka od kilku dziesiątków lat, znamy Go wszyscy jako redakcyjnego Kolegę, a jeszcze bardziej jako żywiołowego, dynamicznego działacza Związku Kombatantów RP, społecznika, człowieka czynu, gawędziarza, Polaka – patriotę emocjonalnie związanego z zachodnimi rubieżami Rzeczypospolitej, gdzie znalazł się tuż po wojnie jako osadnik wojskowy.
Kościół rzymsko-katolicki w Bolesławcu w latach 1945-1995 parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w 1984 roku
W poprzednich numerach "Głosu Bolesławca", w cyklu artykułów poświęconych w/w parafii omówiono okres lat 1970-1983. Obecnie pragnę przedstawić ważniejsze wydarzenia roku 1984.Podobnie jak w innych rejonach Polski, także i w naszej wspólnocie przeżywano głęboko brutalne uprowadzenie i zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki. W kościele parafialnym przez szereg dni o godz. 18 odmawiano różaniec i modlono się o pokój w Ojczyźnie.
Ludzkie losy. Wrzesień 1939. Żołnierski pamiętnik Józefa Erbana
JÓZEF ERBAN, sędziwy i zasłużony mieszkaniec Bolesławca, był starszym sierżantem zawodowym w 7 Batalionie Telegraficznym w Poznaniu. Wrześniowe wspomnienia – to retrospekcja pisana w roku 1970 i przekazana do naszego wglądu. To coś pośredniego między autobiograficznym pamiętnikiem a esejem. W 1920 roku brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej jako telegrafista 5 kompanii w dywizji strzelców podhalańskich. Po zwycięskiej kampanii zapadł na chorobę nóg, co było wynikiem wyczerpującej i wyniszczającej zdrowie kampanii wojennej. Potem znów wrócił do armii.
Strona 1 z 4